Obsesja na punkcie Radia Maryja

Obsesja na punkcie Radia Maryja zawiodła pewnego człowieka tym razem aż do Częstochowy, gdzie przywiózł kilka tysięcy ulotek krytykujących działalność o. Tadeusza Rydzyka.
Oto, co na ten temat mówi o. Piotr Andrukiewicz
( wywiad Fronda.pl)

Fronda.pl: Co się właściwie stało na Błoniach Jasnej Góry?

O. Piotr Andrukiewicz: Kiedy przebywałem z młodzieżą zgromadzoną na placu celebry przed Jasną Górą, ktoś mi powiedział, że nieopodal jest pan, który rozdaje ulotki. Zainteresowałem się tym, bo organizatorzy nikomu nie wydawali zgody na dystrybucję ulotek w tym miejscu. Pokazano mi jedną z tych ulotek i od razu się zorientowałem, że ktoś chce po prostu wywołać zamieszanie, ponieważ ta ulotka w złośliwy sposób atakowała Radio Maryja i zawierała nieprawdziwe informacje.

Czy osoba prywatna nie ma prawa rozdawać ulotek jakie sobie życzy na takich zgromadzeniach?

– Nie ma takiego prawa, musi mieć na to zgodę organizatorów. Nikt się jednak o taką zgodę nie zwrócił. Ten człowiek stał na placu celebry i rozdawał ulotki osobom wchodzącym na plac. Miał przypięty specjalny port i mikrofon, które służą do nagrywania kamerą. Spróbowałem więc wyłączyć mu mikrofon, żeby uniemożliwić nagrywanie. Chyba nikt nie lubi być nagrywany z ukrycia i bez swojej zgody. Wpięty mikrofon od razu mi uświadomił, że to nie była przypadkowa sytuacja, ale została celowo zaaranżowana. Nie wiedziałem kim jest ten człowiek. Wokół niego stali dziennikarze z aparatami fotograficznymi i kamerami, którzy obserwowali reakcje tych, którzy dostawali ulotki do ręki.

Nie lubię być nagrywany z ukrycia i bez mojej zgody, to po pierwsze chciałem ten mikrofon wyłączyć. Bardzo spokojnie rozmawiałem z tym człowiekiem i zapytałem go, od kogo dostał pozwolenia na rozdawanie tutaj ulotek. Oczywiście nie miał takiego pozwolenia. Poinformowałem go, że w związku z tym jestem zmuszony wezwać Straż Jasnogórską. Kiedy przyszli strażnicy, wyprosili tego pana informując go, że nie ma takiego prawa, żeby na terenie przylegającym do Jasnej Góry rozdawać bez pozwolenia ulotki. Straż Jasnogórska stała przy tym panu i pilnowała, żeby tych ulotek nie rozdawał. Do tego dołączyły się inne osoby.

„Gazeta Wyborcza” pisze jednak, że Ojciec „rzucił się z pięściami” na tego Rafała Maszkowskiego (bo tak się nazywa mężczyzna, który rozdawał ulotki). Jak to naprawdę było?

– To nieprawda. Przypuszczam, że rozmowa została nagrana. Jestem więc bardzo zainteresowany ujawnieniem nagrania, którym dysponuje ta telewizja, jak również jego upowszechnieniem. Wtedy wszyscy będą mogli zobaczyć, czy rzeczywiście to, co napisała „Wyborcza”, jest prawdą. Absolutnie nie było z mojej strony żadnego aktu agresji, żadnego rzucania się z pięściami. Była jedynie stanowcza sugestia, że jeśli mamy rozmawiać, to przy wyłączonym mikrofonie.

Ale ostatecznie nie został on wyłączony?

– Nie. Trzymałem mikrofon przez moment w ręku. W pewnym momencie mikrofon przejął go ode mnie jeden z młodych ludzi a pan, który rozdawał ulotki spowodował szarpnięcie, w wyniku którego urwał się kabelek. To oczywiście stało się pretekstem do oskarżenia ze strony dziennikarza telewizji, z którym działał „pan od ulotek”, że został uszkodzony sprzęt. W związku z tym została wezwana policja.

Czyli Maszkowski nie był sam, towarzyszył mu dziennikarz jakiejś telewizji, podobno brytyjskiej?

– Tak. Oni byli zorganizowani. To była dobrze przygotowana sytuacja, wyraźnie „polowali” na jakieś spięcia, bo takie rzeczy zawsze dobrze wyglądają w filmach dokumentalnych. Dziwnym trafem obok stali dziennikarze m. in. „Gazety Wyborczej”. Jedna z zapytanych przeze mnie dziennikarek pokazała mi swoja legitymację. Zapytałem, czy mają akredytację na tę uroczystość – oczywiście nikt z nich nie zgłosił się do Biura Prasowego Jasnej Góry, żeby taką akredytację uzyskać.

Kiedy przyszli policjanci, przede wszystkim wylegitymowali tych państwa i pouczyli ich, że nie jest prawdą, iż mogą sobie nagrywać i robić, co chcą na miejscu celebry, i że powinni opuścić plac, jeśli nie mają pozwolenia organizatorów. Dziennikarze opuścili wtedy miejsce zajścia.

Czy sprawa znajdzie swój finał w sądzie?

– Bardzo proszę. Jeśli tylko będą mieli taką odwagę, żeby to zgłosić do sądu. Świadków tego wydarzenia było bardzo wielu i myślę, że bardzo chętnie się w tej sprawie wypowiedzą. Widzieli zachowanie dziennikarzy i widzieli moje zachowanie. Ja nie mam sobie nic do zarzucenia. To była nieprzyjemna sytuacja,ale nie byłem w najmniejszym stopniu agresywny i nie zachowałem się niestosownie.

czytaj cały wywiad fronda.pl

Reklamy

One Response to Obsesja na punkcie Radia Maryja

  1. longinus9 pisze:

    Ten główny truciciel GW niech przestanie truć nam Polakom szczególnie niech zostawi nasze Narodowe i chrześcijańskie świętości bo miarka się przebierze i
    żadne srebrniki nie pomogą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: