Wypowiedzenie umowy zbada sąd

Fakt, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odebrał wcześniej przyznane środki na prowadzenie badań geotermalnych Fundacji „Lux Veritatis”, przeanalizuje sąd. Pozew w tej sprawie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Fundacja skierowała tuż po zakończeniu prac objętych zerwaną przez Fundusz umową. – Zwróciliśmy się do sądu o naprawienie szkody. Byliśmy już w trakcie prac i podpisaliśmy umowy z wykonawcą, kiedy odebrano nam dotację – zaznacza o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Cały czas mówiliśmy, że zerwano z nami umowę jednostronnie. Dlatego odwołaliśmy się do sądu, by tę sprawę rozstrzygnął. Zanim to uczyniliśmy, chcieliśmy pokazać, że zrobiliśmy wszystko zgodnie z przyznaną nam koncesją – powiedział nam o. Jan Król CSsR.
W ocenie prof. Jana Szyszko, posła PiS, skierowanie sprawy na drogę sądową było konieczne, gdyż spór, jaki powstał pomiędzy NFOŚiGW i Fundacją „Lux Veritatis”, po nieuzasadnionym odebraniu Fundacji wcześniej przyznanych środków na prowadzenie prac wiertniczych, powinien zostać wyjaśniony. – Z jednej strony, mamy sukces, bo prace w Toruniu zakończyły się powodzeniem i ci, co wątpili, ci, co uważali, że te działania są nieracjonalne, nie mają żadnych argumentów. Z drugiej strony, jestem przekonany, że Fundacja ze strony formalnoprawnej wszystko dobrze przygotowała. Dlatego mam nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość i że wyrok zapadnie szybko – podkreślił prof. Szyszko. Dodał, iż sąd badający sprawę powinien także wskazać i ukarać osoby, które doprowadziły do unieważnienia prawnie zawartej umowy, bo odpowiedzialność za takie działania powinna mieć charakter nie tylko moralny, ale i finansowy.
– Zwróciliśmy się do sądu o naprawienie szkody. Przypomnę tylko, że byliśmy już w trakcie prac i podpisaliśmy umowy z wykonawcą, kiedy odebrano nam dotację. Powiem tylko, iż pozew został dobrze przygotowany przez specjalistów i sprawa wydaje się jasna. Chyba że proces będzie miał charakter polityczny – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Zaznaczył przy tym, że pozostawienie tej sprawy bez dalszego biegu byłoby „grzechem zaniedbania” i oznaką słabości.
Prace przy odwiercie geotermalnym w Toruniu rozpoczęły się w sierpniu ubiegłegu roku. Innowacyjny projekt, odwiert poszukiwawczo-badawczy miał być finansowany z dotacji NFOŚiGW, z którego Fundacja „Lux Veritatis” miała otrzymać 27 mln złotych. Pod koniec maja ub.r. Fundusz jednak wypowiedział prawnie zawartą umowę, a stało się to na wyraźne polecenie szefostwa Ministerstwa Środowiska. Fundacja, która już rozpoczęła wiercenia, została bez źródła finansowania badań. Do tego w lutym br. MSWiA ostatecznie nie zezwoliło społecznemu komitetowi na przeprowadzenie zbiórki publicznej, która miałaby wspomóc badania. Mimo to w marcu br. pomyślnie zakończony został pierwszy etap prac.

czytaj całość Nasz Dziennik

Reklamy

2 Responses to Wypowiedzenie umowy zbada sąd

  1. Heniek pisze:

    Te teksty to jakieś brednie nawiedzonego katola :/

  2. Grażyna pisze:

    Witaj Heniek. Co w tym tekście tak Ciebie poruszyło ,że aż podjąłeś decyzję o użyciu inwektyw?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: