Przeszkadzają, a woda i tak płynie

Z odwiertu geotermalnego w Toruniu znów popłynęła gorąca woda. Prace wykonywane przez firmę z Jasła trwają wbrew przeszkodom stawianym przez ekipę rządową, która uniemożliwia pozyskanie funduszy dla wykorzystania energii odnawialnej przez Fundację „Lux Veritatis”. Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja, zaznacza, że w walkę z dziełami wyrosłymi przy radiu zaangażowanych jest aż dziewięć ministerstw.
W nocy z piątku na sobotę z toruńskiego odwiertu geotermalnego znów popłynęła gorąca woda. Jak mówi o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, prace badawczo-odkrywcze trwają, by zachęcić wszystkich Polaków do korzystania z naturalnych wielkich dóbr, którymi Polska została obdarzona przez Pana Boga.
Ostatnio w naszym odwiercie został poszerzony interwał na głębokości 2080 do 2320 metrów. Zapuszczono rury do pompowania oczyszczającego i wykonano to pompowanie oraz zrobiono kwasowanie – mówi o. Tadeusz Rydzyk. Następne prace to pompowanie oczyszczające po kwasowaniu, pomiary i wpuszczenie filtrów. – Będzie przez nie wpływać gorąca i zmineralizowana woda, którą będziemy wydobywali na powierzchnię -dodaje dyrektor Radia Maryja. Filtry będą miały około 180 do 200 metrów długości. Pomiędzy nimi będzie odpowiedni łącznik. W ten sposób prace przy pierwszym odwiercie będą niedługo zakończone. Wtedy firma z Jasła przystąpi do drugiego odwiertu przeznaczonego do zatłaczania wydobytej wody w głąb ziemi.
– Głównym celem pierwszego otworu było przebadanie wapienia muszlowego, który leży poniżej jury dolnej. Na terenie środkowej i północnej Polski wszystkie ciepłownie geotermalne ujmują wodę z utworów jury dolnej – tłumaczy inż. Henryk Biernat z firmy Polgeol. Natomiast w środowisku naukowym zastanawiano się, czy poniżej jury dolnej warstwa wodonośna będzie dobrym kolektorem pod względem występowania wód geotermalnych. – Konstrukcja otworu została tak dobrana, aby przebadać utwory jury dolnej, żebyśmy wiedzieli, jakie są parametry kolektorskie tej warstwy – informuje inż. Biernat. Okazało się, że jura dolna gwarantuje większą wydajność. Dlatego niższy poziom w odwiercie toruńskim został zlikwidowany i firma z Jasła powróciła do utworów jury dolnej.
Jak mówi dyrektor Radia Maryja, pracom tym towarzyszą ogromne problemy finansowe.

– Obecny rząd ma na ten cel, czyli na energię odnawialną, specjalne fundusze krajowe i unijne, jest to wiele miliardów. Te są jednak chyba przyznawane uznaniowo, myślę, że tak zwanym „swoim” – mówi o. Tadeusz Rydzyk, który zdementował też słowa prezesa NFOŚiGW, który w czasie konferencji prasowej zadeklarował, że Fundacja „Lux Veritatis” może ponownie ubiegać się o fundusze. – Nie jest to prawdą, gdyż tenże Fundusz dokonał niedawno zapisu, że podmioty, z którymi rozwiązano umowę, a przecież z nami zerwano jednostronnie umowę, nie mogą przez 3 lata ubiegać się o takie dotacje – tłumaczy o. Tadeusz Rydzyk i dodaje, że przecież Fundacja otrzymała koncesję na określony czas i nie może czekać tak długo. – Zrobiono ten zapis chyba ze względu na Fundację „Lux Veritatis”. Widocznie jest założeniem, aby uniemożliwiać wspieranie działań polskich i z kręgów katolickich dla dobra Polaków – podsumowuje dyrektor Radia Maryja.


W jego opinii, całe dotychczasowe działania strony rządowej, które utrudniały zrealizowanie przedsięwzięcia w Toruniu, opierają się na założeniu, że nie należy wspierać dzieł polskich wypływających z kręgów katolickich, czynionych z myślą o Polakach. – Zgodnie z polskimi przepisami, mógł od NFOŚiGW otrzymać wiele milionów złotych na przykład hinduski nabywca hut, który wcześniej je kupił niemal za grosze – podkreśla o. Tadeusz Rydzyk. Według niego, działania obecnej ekipy rządzącej Polską to realizacja obietnicy wyborczej: zniszczenia Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych. – Właśnie w tym niszczeniu, utrudnianiu i dyskryminowaniu brało czy bierze udział przynajmniej dziewięć ministerstw tego rządu. Nazwiska mogę wymieniać, ale myślę, że wielu zauważyło, o kogo chodzi. – Zapamiętajmy tych, którzy czynią dobrze, i tych, którzy szkodzą. Nadejdą czasy, w których możemy zdecydować, czy dopuścimy do władzy szkodzących, czy tych, którzy będą działać naprawdę dla dobra wspólnego wszystkich rodaków – konkluduje dyrektor Radia Maryja.

Nasz Dziennik

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: